WordPress'e Başlarken

WordPress Yazı Rengi Değiştirme

WP Yazı Rengi Nasıl Değiştirilir?

WordPress’te yazılar ve sayfalar bölümünde içerik eklemek istediğimizde veya temamızdaki bazı alanlarda menüler vb. farklı yazı renklerine ihtiyaç duyabiliriz. Eski klasik editör ve yeni editör Gutenberg’de yazı rengi değiştirmeyi ayrıca tema ile ilgili kısımlarda yazı rengi değiştirmeyi resimli olarak öğreteceğiz.

Önceki Ders: WordPress Yazı Editörü

WordPress Yazı Rengi Nasıl Değiştirilir?

Bazen başlıklarda ve yazı içerisinde kelimeleri ve içerikleri öne çıkarmak için yazı rengini değiştirmeyi tercih ederiz. Varsayılan yazı rengi genelde siyahtır. Yazı rengini kırmızı, mavi, sarı, yeşil vb. renklerde yapabiliriz.

Rengini değiştirmek istediğimiz yazıyı seçip, editörden yazı rengi değiştirme bölümüne tıklıyoruz.

wordpress klasik editor yazi rengi degistirme
wordpress klasik editor yazi rengi degistirme

Yeni Editör: Gutenberg Yazı Rengi Değiştirme

WordPress’in 5 ve devamı sürümlerinde klasik yazı editörü yerine varsayılan olarak yeni yazı editörü Gutenberg kullanılmaktadır. Gutenberg metin editöründe yazı rengi değiştirme olayını inceleyelim.

Metnimizi yazalım. Ardından rengini değiştirmek metni seçelim. Açılan ekranda daha seçeneğine tıklayalım ve Metin rengini seçelim.

wordpress yeni editor gutenberg yazi rengi degistirme
wordpress yeni editor gutenberg yazi rengi degistirme

WordPress Tema Yazı Rengi Değiştirme

WordPress’te temalar farklılık gösterdiği için ayarları da farklılık göstermektedir. Yeni, güncel temalarda yazı rengi değiştirme ayarları genellikle Görünüm > Özelleştir kısmının içerisine konmaktadır. Öncelikle burada öyle bir seçenek olup olmadığını kontrol edin. Eğer yok ise tema ayarları ayrı olarak wp-admin Yönetici Panelinde tab olarak bulunmaktadır. Tema ayarlarında Style, Görünüm vb bir seçenek olup olmadığını kontrol edin. Tüm bunların yanı sıra bulamadıysanız temanızın içerisinde bulunan style.css dosyasını kod ile düzenlemeniz gerekebilir. Bu dosyayı Notepad++ programı ile açıp değiştirmek istediğiniz kodu bulup yeni renk kodunu girebilirsiniz.

Sonraki Ders: WordPress Yazı Fontu Değiştirme

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu