WordPress'e Başlarken

WordPress Yazı ile Sayfa Arasındaki Fark

WP Sayfa ile Yazı Arasındaki Fark

Dünya’da en çok kullanılan web yazılımlarından biri WordPress’te temel olarak içeriklerimizi Yazı ve Sayfa olarak ekleyebiliriz. Peki WordPress’te yazı ile sayfa arasındaki fark nedir? Karşılaştırmalı olarak sayfa ile yazı arasındaki farkları inceleyelim.

WordPress Yazılar

Her geçen gün geliştiriciler tarafından geliştirilen WordPress artık bir blog yazılı olmaktan çıkmış durumda. Haber sitesi, portal sitesi, forum sitesi, sosyal ağ sitesi ve e-ticaret sitesi WordPress ile gerçekleştirilebiliyor. WP’de içeriklerimizi eklemek için yazılar bölümü bulunmaktadır. Peki bu bölümü hangi amaçlar için kullanmalıyız? Yazılar bölümünü blog içeriklerimizi, haber içeriklerimizi ve diğer içeriklerimizi paylaştığımız bölümdür. Kategoriler ve etiketler bölümüne sahiptir. Sitemizde yayınlayacağımız içerikler Yazılar bölümü ile kolaylıkla girebilirsiniz.

  • Kategoriler bulunmaktadır.
  • Etiketler bulunmaktadır.
  • Yorumlanabilmektedir.

WordPress Sayfalar

WordPress sayfalar bölümü sıklıkla sabit ve temel sayfalar için kullanılır. Hakkımızda, İletişim, Biz Kimiz, Künye, Gizlilik Politikası vb. kategorilendirmeye gerek duyulmayan içerikler için Sayfalar bölümü kullanılır. Ayrıca klasik bir firma sitesi yapıyorsanız muhtemel çok fazla içeriğiniz yoktur. Firma için gerekli biz kimiz, hakkımızda, ik, ürünler, hizmetler, referanslar, iletişim gibi sayfaların tümünü WordPress’te sayfalar bölümünden yapabiliriz.

  • Kategoriler yoktur.
  • Ebeveyn(Alt) sayfalar sistemi vardır.
  • Etiketler yoktur.
  • Yorumlanabilme genellikle kullanılmaz.

WordPress Yazı ile Sayfa Arasındaki Farklar

Yukarıda da incelendiği gibi WordPress sayfalar ve yazılar; kategori sistemi olup olmaması, etiket sistemi olup olmaması, yorum sistemi kullanılıp kullanılmaması gibi özelliklerde ayrılmaktadır. Firma web sitelerinde sayfaların kullanımı daha fazla olurken haber, blog web sitelerinde Yazılar bölümü daha çok kullanılacaktır. Hakkımızda, Biz Kimiz, Künye ve İletişim gibi içerikler daima sayfa olarak eklenecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu