WordPress'e Başlarken

WordPress Yazı Fontu Değiştirme

WP Yazı Tipi Değiştirme

WordPress’te yazı tipleri, yazı fontu temaya bağlı olarak değişim göstermektedir. Kısaca kullandığınız temada fontlar seçili gelir. Fakat siz bu yazı fontlarını, yazı tiplerini kolayca değiştirebilirsiniz.

Bir temada, sitenizin önyüzünde birçok yazı fontu kullanılabilir. Örneğin menülerde farklı yazı fontu, başlıklarda farklı yazı fontu ve içerik, metin yazı fontu farklı olabilir. Siz bunların bazılarını beğenmeyebilir veya beğendiğiniz bir yazı fontunu kullanmak isteyebilirsiniz.

Önceki Ders: WordPress Yazı Rengi Değiştirme

WordPress Tema Yazı Fontu Değiştirme

wordpress yazi fontu degistirme
wordpress yazi fontu degistirme

WP tema üreticileri genelde yazı fontlarını kullanıcıların rahatça değiştirebilmesi için bir ayar bölümü kullanırlar. Font ayarları tema dosyasının wp-admin yönetici panelinde bulunan tema ayarları tabından değiştirilebileceği gibi Görünüm > Özelleştir kısmından da değiştirilebilir. Eğer temanız yazı fontu değiştirmeye imkan sağlıyorsa öncelikle bu iki kısımda font değiştirme bölümünün bulunup bulunmadığını kontrol edin.

Eklenti Kullanarak Yazı Fontu Değiştirme

WordPress Yazı Tipi Değiştirme işlemi için birçok ücretsiz WP eklentisi (plugin) bulunmaktadır. Bu pluginler;

  • WP Google Fonts
  • Typekit Fonts For WordPress
  • Use Any Font

olarak sıralanabilir. Bu eklentiler en çok kullanılan ve stabil çalışan eklentilerdir.

WP Google Fonts Eklentisi İle Yazı Fontu Değiştirme

wp google fonts yazi fontu degistirme
wp google fonts yazi fontu degistirme

En çok kullanılan, ücretsiz bir font eklentisidir. Teknolojide Dünya devi olan Google’ın sunduğu ücretsiz yüzlerce fontu WP Google Fonts eklentisi ile web sitenizde kullanabilirsiniz.

WP-admin yönetici paneline girin. Ardından Eklentiler bölümünden Yeni Ekle tıklayınız. Eklenti arama bölümüne WP Google Fonts yazınız. Geliştiricisi Noah Kagan olan eklentiye Şimdi Kur deyiniz.

CSS Düzenleyerek Yazı Fontu Değiştirme

css degistirerek yazi fontu degistirme wp
css degistirerek yazi fontu degistirme wp

Manuel style.css dosyasını düzenleyerek de yazı fontunu değiştirebilirsiniz. Bunun için mevcut temanızda style.css dosyasını WP-Admin > Görünüm > Tema Düzenleyici bölümünden açınız. Ardından mevcut fontları bulunuz. “font-family” gibi arama yaparak kolaylıklı yapabilirsiniz. Fontlarınızı varsayılan Arial, Verdana, Times New Roman olarak değiştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu