WordPress'e Başlarken

WordPress Yazı Ekleme

WP Yazı Ekleme

WordPress 5.x.x sürümleriyle beraber WordPress Yazı Ekleme sayfasında yer alan eski yazı editörü de yeni yazı editörüyle değiştirildi. Yeni menü editörüyle WordPress’te yazı yayınlamak daha da farklılaştı ve zenginleşti. Yeni yazı editörü bloklardan oluşuyor.

İnternette bu konuda binlerce yazı ve içerik olabilir. Fakat 2020 yılına geldiğimizde ve WordPress 5.x.x sürümleriyle bu anlatımların hepsi eski kaldı, çünkü yazı editörü ve yazı ekleme sayfası tamamen değiştirildi.

WordPress Yazı Ekleme

WordPress Yönetim Paneli’ne giriş yapıyoruz. Sonrasında Yazılar bölümünden Yeni Ekle diyoruz.

Önerilen Ders: WordPress Yönetim Paneline Giriş

wordpress yazi ekleme
wordpress yazi ekleme

WordPress’in son güncel sürümlerinde artık yazı ekleme sayfası bu şekilde geliyor. Buna bloklu editör deniyor. Bloklu editör ile sayfa düzeninde çok farklı değişiklikler yapabilirsiniz. Açıkçası çok özgürleşti. Fakat biraz da açıkçası karmaşıklaştı ve yazı eklemek zorlaştı. Özellikle uzun yıllardır WordPress kullananlar yeni sayfa ekleme düzenine pek alışamadı. Şimdi + Blok Ekle butonuna basarak neler var görelim.

wp yazi ekleme
wp yazi ekleme

+Blok Ekle butonuna tıkladığımızda önerilen bloklardan bazıları gösterildi. Biz hepsine gözat diyerek hangi bloklar var önce bir görelim.

wp yazi ekleme blok yeni editor
wp yazi ekleme blok yeni editor

Hepsine gözat dedikten sonra sol tarafta Bloklar ve Desenler bölümü açıldı. İnanılmaz gerçekten burası bir deniz gibi. Oldukça fazla blok ve desen elementi var.

wordpress bloklar desenler
wordpress bloklar desenler

Öncelikle nasıl bir sayfamız olmasını istediğimizi kafamızda tasarlayalım.

WordPress Yazı Sütun Oluşturma

Belki iki sütun halinde bir sayfa yapabiliriz. Bunun için sütunlar elementini seçelim.

wordpress sutun kullanarak sayfa yapma bolmeli sayfa
wordpress sutun kullanarak sayfa yapma bolmeli sayfa

Sütun bloğu yazımızın içine eklendi. Fakat burada bize kaç sütun olmasını soruyor. İki sütun istiyorsak ikiyi, üç sütun istersek üçü seçiyoruz.

wordpress sutun kullanarak sayfa yapma iki sutun bolme
wordpress sutun kullanarak sayfa yapma iki sutun bolme

İki blok olarak örnek olması amacıyla seçim yaptık. Düşündük ki biz bu iki blokta karşılaştırma yapabiliriz. Bu nedenle araba modellerindeki farklı yılların özelliklerini yazarız. Başlığı buna göre değiştirdik. Daha sonra ilk sütuna gelip bir resim yükleyelim. + simgesine tıklayıp açılan blok seçim ekranında Resimi seçiyoruz.

wordpress yaziya resim ekleme
wordpress yaziya resim ekleme

Wordpress Yazıya Resim Ekleme

Resim bloğu oluşturulduktan sonra Yükle deyip görselimizi yüklüyoruz.

wordpress yaziya resim yukleme
wordpress yaziya resim yukleme

Resimler yüklendi. Güzel bir görüntü oluştu.

wp yaziya resim yukleme
wp yaziya resim yukleme

Ayrıca resimlerin boyutunu, hizalamasını değiştirebilir; resme link verebilirsiniz. Resmi seçiyoruz ve üstünde ayarları çıkıyor.

wordpress resim ozellikleri 2
wordpress resim ozellikleri 2

Karşılaştırma yapalım demiştik örneğimizde. Bu nedenle resimlerin altında bir de liste bloğu ekleyelim ve içeriklerimizi yazalım.

WordPress Yazıya Liste Ekleme

wp yaziya liste ekleme
wp yaziya liste ekleme

Sütun Ekleme, Resim Ekleme, Liste yapmayı gördük. Şimdi bir kaç farklı blok daha deneyelim.

WordPress Yazıya Tablo Ekleme

Yazı içerisinde bir tablo ekleyebiliriz. Bunun için bloklar kısmından Tablo’yu seçiyoruz. Bize satır ve sütun sunmakta. Bu yatay ve dikay kutuların sayısı demek kısaca. Sütun=Dikey ; Satır=Yatay

wordpress yaziya tablo ekleme
wordpress yaziya tablo ekleme

Tablo bloğuna tıkladığımızda istediğimiz gibi satır ve sütunlar oluştu. Gerisi içerikleri girmeye kaldı.

wordpress yazi tablo ekleme
wordpress yazi tablo ekleme

WordPress Yazıya Buton Ekleme

Butonlar da çok işlevsel olarak bir çok yazı ve sayfada kullanacağımız elementlerdendir. Diyelim ki bir hakkımızda sayfası oluşturduk altına da iletişim bağlantısı eklemek istiyoruz. Bunun için butonları kullanabiliriz. Bloklar kısmından Butonlar bloğunu seçiyoruz.

wordpress yazi buton ekleme
wordpress yazi buton ekleme

Blok eklendikten sonra butona yazılacak yazıyı yazıyoruz ve üstte link ekleme butonuna basarak butona tıklanınca gidilecek adresi yazıyoruz.

wordpress yaziya buton ekleme
wordpress yaziya buton ekleme

WordPress Yazı Klasik Editör

wordpress yazi klasik blok ekleme
wordpress yazi klasik blok ekleme

WordPress 5.x.x sürümleriyle WordPress’in yazı editörü tamamen değişmiş demiştik ve bahsettiğimiz bloklar olarak elementler gelmişti. Fakat eskiyi seven, bloklarla uğraşmak istemeyen kullanıcılar için Klasik diye bir blok bulunuyor. Eski Wordpresslerde sadece bu Klasik metin editörü bulunuyordu. Şimdi ise daha hızlı içerik eklemek isteyenler, klasik editörü sevenler için blok halinde tutulmuştur. Biz de yazı eklerken doğrudan bu Klasik blok ile içerik ekliyoruz. Tabii ki sütun, tablo, buton vb. gibi elementlere ihtiyacımız yoksa.

Klasik blok eklediğimizde aşağıdaki gibi bir editör çıkacaktır. Aslında bu editör birçok blokun bulunduğu bir editördür. Gördüğünüz üzere yazı boyutu için Paragraf vb. ; yazı kalınlığı, eğikliği, rengi, dolgusu birçok düzenleme yapılabiliyor. Ayrıca maddelendirme, listeleme, yazıyı sola yaslama, sağa yaslama, ortalama, link(bağlantı) ekleme, ortam(görsel, video) ekleme bu özellikler arasındadır.

wordpress klasik editor aciklamasi
wordpress klasik editor aciklamasi

Klasik Editörde açıklamalar:

wordpress klasik editor nasil kullanilir
wordpress klasik editor nasil kullanilir

WordPress Yazıyı Taslak Olarak Kaydetme

wordpress taslak onizleme yayimlama
wordpress taslak onizleme yayimlama

Yazımızı henüz tamamlamamış olabiliriz. Bu nedenle yazdığımız kadar yazıyı kaybolmamız için saklamamız gerekir. Bu nedenle WordPress’te yazıyı taslak olarak kaydedebiliriz. Yazı Ekleme bölümünün sağ üst bölümünde Taslağı kaydet seçeneğini bu amaçla kullanabiliriz.

WordPress Yazı Önizleme

Aynı zamanda Taslağı kaydet linkinin yanında Önizleme linki bulunuyor. Buna tıklayarak yazımızın mobil ve masaüstü cihazlarda nasıl görüneceğini test edebiliriz.

WordPress Yazı Kalıcı Bağlantısı

wordpress yazi kalici baglanti
wordpress yazi kalici baglanti

Kalıcı Bağlantıları daha sonra yeniden detaylı inceleyeceğiz. Fakat şimdi yazı içerisinde kalıcı bağlantının nasıl ayarlandığını görelim. Kalıcı bağlantı sağ bölümden yer alıyor. Varsayılan halde doğrudan başlığı bağlantı olarak yapıyor. Kalıcı bağlantı domainimizin sonuna eklenen yazının linkidir kısaca. renkliwp.com/wordpress-yazi-ekleme gibi.

WordPress Kategori Seçme ve Etiket Girme

wordpress yazi kategori ve etiket girme
wordpress yazi kategori ve etiket girme

Hazırladığımız yazı için bir kategori seçmemiz gereklidir. Sağ taraftan Kategoriler bölümünden bir kategori seçiyoruz. Eğer istediğiniz kategori yoksa Yeni kategori ekle diyerek ekleyebilirsiniz.

WordPress’te ayrıca etiketler diye bir bölüm bulunmaktadır. Etiketleri, yazımızla bağlantılı anahtar kelimeleri eklemek için kullanıyoruz. ABD Seçimlerini Joe Biden farkla kazandı şeklinde bir yazı için ABD Seçimleri 2020 etiketi girilebilir.

WordPress Öne Çıkan Görsel Ekleme

wordpress one cikan gorsel
wordpress one cikan gorsel

Öne Çıkan Görsel; ilk görsel, manşet görsel, ana görsel olarak ifade edilebilir. Yazımızın kategorilerde vb görünürken göstereceği görseldir. Sağ kısımdan Öne çıkan görsel belirle bölümünden seçebilirsiniz.

WordPress Yazı Yayınlama

wordpress yazi yayinlama
wordpress yazi yayinlama

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu