WordPress'e Başlarken

WordPress Yazı Editörü

WP Yazı Editörü

WordPress’te klasik metin editörü ve WordPress 5 sürümleriyle birlikte gelen yeni bloklar ile oluşturulan Gutenberg editörünü kullanabilirsiniz. Hiçbir şekilde kullanıcılarına dayatma uygulamayan WordPress her iki editörü de kullanabilmenize olanak sağlıyor. Peki WP Yazı Editörleri nelerdir, nasıl kullanılır?

Önceki Ders: WordPress Yazı Ekleme

Gutenberg: Yeni WordPress Yazı Editörü

wp yaziya liste ekleme
wp gutenberg yeni editör

WordPress 5.x.x sürümleri itibariyle varsayılan yazı editörü Gutenberg ile değiştirildi. WordPress yazı editörü blokların birleştirilmesi ile oluşuyor. Resim ekleyeceksek resim bloğunu seçip eklememiz gerekiyor. Aynı şekilde metin, paragraf, başlık, video, sütunlar, butonlar, sosyal medya blokları ve widgetler bloklar arasından seçilip kullanılıyor. Gutenberg yeni metin editörü ile birbirinden çok farklı şablonda yazılar oluşturulabilirsiniz. Yazı sayfası oldukça çeşitlendirildi. İster tek sütun, isterseniz 2 sütun ve isterseniz 3 sütunlu yazılar oluşturabilirsiniz. Ayrıca artık yazılara tablo eklemek de bir hayli kolaylaştı.

WordPress Klasik Yazı Editörü

wordpress klasik editor
wordpress klasik editor

Gutenberg Yazı Editörü sunulmadan önce varsayılan ve tek olarak Klasik Yazı Editörü bulunuyordu. Bu editör pek zengin olmasa da kullanıcıların daha hızlı içerik eklemesini sağlıyordu. Benim bloklarla, butonlarla işim yok diyen kullanıcılar ise hala Klasik Yazı Editörünü kullanmaya devam ediyor. Bunun nedeni alışkanlık da olabilir. WordPress kullanıcılarını hiçbir şekilde Gutenberg Yeni WordPress yazı editörünü kullanmaya zorlamıyor. Ve WordPress 5.x.x sürümlerini kullanıp ama eski klasik yazı editörünü kullanmak isteyenler WP Classic Editor eklentisini kurarak alıştığı metin editörünü kullanabilir.

Sonraki Ders: WordPress Yazı Rengi Değiştirme

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu