WordPress'e Başlarken

WordPress Ücretli Mi?

WP Ücretli Mi?

WordPress ücretli mi sorusuyla çok sık karşılaşıyoruz. WordPress açık kaynak kodlu yani GPL lisansı ile dağıtımı açık bir web scriptidir. WordPress ücretsizdir! Fakat bazı kişiler WordPress ücretliymiş gibi bu yazılımı satmaya çalışmaktadır. Bunlara kanmayınız, WordPress tamamen ücretsiz indirilebilir, ücretsiz tema ve gerekli ücretsiz eklentilerle kurulabilen yazılımdır.

Önceki Dersimiz: WordPress nedir?

WordPress Site Kurarken Nelere Ücret Ödemem Gerekir?

wordpress domain alan adi
wordpress domain alan adi

Domain: Öncelikle bir web sitesinin kurulması için öncelikle isim gereklidir. İsminizi belirledikten sonra .com ; .net ; .org vb uzantılarla alan adınızı yani domaininizi belirliyorsunuz. Domaininizin boşta olması gerekiyor tabi ki kısaca başkasının satın almamış olması gereklidir. Örneğin: siteismi.com adresini satın almanız gerekiyor. Domain(alan adı) ücretleri senelik 5 dolar ile 15 dolar arasında firmalara göre değişmektedir.

Hosting: Domaininizi(Alan Adı) aldıktan sonra web sitesinin barındırılacağı hostingi almamız gerekiyor. Hosting, sitemizin barındırılacağı alan demektir. Nasıl bilgisayarımızda bir programı çalıştırmak için bir sistem var ise internet siteleri için de sistem gereklidir. Bu sistemlere sunucu deniyor. Hosting ise bu sunucuda size ayrılan bir alandır. Hosting ücreti de yıllık 10 dolar ile 20 dolar arasında değişebilmektedir. Hosting alırken WordPress kullanacağınız için Linux sistemli PHP, MYSQL bulunan hosting satın almanız zorunludur.

İsteğe Bağlı Olarak Değişen Diğer Satın Almalar: WordPress’te onbinlerce hazır tema ve eklentiler bulunmaktadır. Bu tema ve eklentilerin çoğu ücretsizken bazı tema ve eklentiler ücret ile satılmaktadır. Eğer sitenizin tasarımı için ücretli bir WordPress teması beğendiyseniz bu ücreti ödeyerek temayı satın almanız gereklidir. Daha önce de ifade ettiğim gibi binlerce ücretsiz tema var, ücretsiz tema da kullanabilirsiniz. Aynı şekilde WordPress’in bazı eklentileri bulunmaktadır. Eklenti(Plugin) bazı yazılımlarda buna modülde denmektedir. Örneğin sitenizde anlık borsa takibinin yayınlanmasını istiyorsunuz. Bunun için ücretsiz bir eklenti olmayabilir ve siz ücretli satılan bir eklentiyi satın alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu