WordPress'e Başlarken

WordPress SEO Dostu Link Ayarları

WP Kalıcı Bağlantıları Ayarlama

WordPress siteleri geliştirmemiz için mutlak etken SEO‘dur. Google aramalarda yükselmek için bazı ayarlamalar yapmalıyız. Bunlardan biri de WordPress kalıcı bağlantıları ayarlamak yani WordPress seo dostu link düzenine geçmektir.

WordPress kurulumu yapıldığında genelde varsayılan olarak link uzantısı https://www.siteadi.com/?p=123 şeklindedir. Bir yazı yayınladığınızda domainin sonuna yazı id’i eklenir. Fakat en çok kullanılan arama motoru olan Google bu tarz url yani linkleri sevmemektedir. Biz linklerimizi https://www.siteadi.com/yazi-ismi şekline dönüştüreceğiz.

Önceki Ders: WordPress Yazı Fontu Değiştirme

Bunun için WordPress Yönetici Paneli WP-admin üzerinden Ayarlar >> Kalıcı Bağlantılar bölümüne giriyoruz.

wordpress seo dostu linkler kalici baglantilari ayarlama
wordpress seo dostu linkler kalici baglantilari ayarlama

Gelen ekranda yazılarımızın uzantılarının linkte nasıl görünmek istediğini soruyor. Burada Yazı ismi seçeneğini seçiyoruz. Ve otomatik olarak /%postname%/ etiketini seçiyor. Artık yazılarımızın linki /yazi-ismi şeklinde olacak. Değişiklikleri kaydet diyoruz.

wordpress kalici baglantilari ayarlama
wordpress kalici baglantilari ayarlama

Tüm işlem bu kadardı. Fakat bazı kullanıcılar burada hostinglerine bağlı olarak hata alabilirler. Bunun nedeni bu sayfada işlem yaptığımazda otomatik olarak hosting ftp alanında bulunan .htaccess dosyasında değişiklik yapmaktadır. Ancak bazı hostingler dosya izinlerinden kaynaklı bu değişim işlemini yapamayabilir. Bu nedenle FileZilla programıyla hosting ftpnize bağlanıp. .htaccess dosyasına CHMOD 755 izni veriniz.

Sonraki Ders: WordPress Site Başlığı ve Sloganı Değiştirme

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu