WordPress'e Başlarken

WordPress nedir?

WP nedir?

Renkli WP olarak ilk derslerimize başlıyoruz. Bazı temel bilgileri bilmeniz başlangıç için gereklidir. WordPress nedir? en çok sorulan sorulardan biri tabi ki. WordPress’i ilk kez duyan biri öncelikle WordPress’in ne olduğunu öğrenmek isteyecektir.

WordPress nedir?

WordPress, temelleri 2001 yılına dayanan Açık Kaynak Kodlu bir web yazılımı yani scriptidir. WordPress ilk kullanılmaya başlandığı zamanlarda aynı blogspot gibi sadece blog amaçlı işe yaraması düşünülmüştür. Fakat GPL olarak adlandırdığımız açık kaynaklı olması bugün WordPress’i her alanda/sektörde görmemizi sağlamıştır. WordPress ile günümüzde blog web sitelerinin yanı sıra portal, haber sitesi, forum, sosyal ağ, e-ticaret gibi birçok kategoride internet sitesi kurulabilmektedir.

WordPress, yurtdışında da tanımlanan ismiyle CMS (Content Management System) yani İçerik Yönetim Sistemidir. PHP ve MYSQL ana ihtiyaçlarıdır. ASP’nin önemini kaybetmesiyle PHP günümüzde çok değer kazanmıştır. WordPress’te PHP kullanılmasıyla birçok kullanıcı WP’yi çok sevmektedir.

Açık Kaynak Kodlu ve Ücretsiz olan WordPress, tüm Dünya’da milyonlarca kullanıcı tarafından geliştirilmektedir. WordPress, ampulün icadı gibi yazılım sektöründe çok sevilen çok işe yarar bir web yazılımıdır.

Milyonu aşan tema seçeneği ve 40 binden fazla eklenti(plugin) sayesinde birbirinden oldukça farklı internet siteleri oluşturulmaktadır.

Bugün, WordPress’in kurucularının Vikipedia’da yer almaması, yazılımda isimlerini geçirmemesi ne kadar alçak gönüllü olduklarını ve sadece sevgiyle maddi beklenti olmadan bu yazılımı geliştirdiklerini göstermektedir.

Sonraki Ders: WordPress Site Kurmak İçin Ücret Ödenir Mi?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu