WordPress'e Başlarken

WordPress Kurulumu

WP Kurulumu

Son dönemin popüler web yazılımı WordPress Kurulumu nu resimli olarak sizlere sunacağız. WordPress kurulumu için farklı metotlar bulunmaktadır. WP kurulumu her geçen gün kolaylaşmaktadır. Bu içerikte en temiz, en sağlıklı manuel WordPress kurulumunu anlatacağız.

WordPress, Softaculous ile çok kısa sürede kurulabilmekte fakat bunu sonraki dersimizde anlatacağız. Şimdiki dersimizde temel kurulum şekli ifade edilecektir.

WordPress Kurulumu

1. WordPress İndirme

İlk olarak WordPress dosyalarını resmi sitesinden aşağıdaki link ile bilgisayarımıza indireceğiz.

WordPress İndir

wp indir
wp indir

WordPress dosyaları .zip olarak sıkıştırılmış halde inecektir. Bu sıkıştırılmış dosyayı WinRar, WinZip veya benzer başka bir programla çıkartın.

wp dosyalari disari cikartma
wp dosyalari disari cikartma

2. WordPress’i Hostinge Yükleme

Dosyalarımızı çıkarttıktan sonra bu dosyaları FileZilla veya başka bir ftp programı kullanarak hostingimize yükleyeceğiz.

Önerilen İçerik: FileZilla Programı İndirme ve Kullanımı

FileZilla programını açarak hosting ftp bilgilerimizi girelim. FTP bilgileri çoğunlukta cPanel Kullanıcı Adı ve cPanel Şifresi ile aynıdır. Sunucu kısmına hostinginizin IP adresini yazabilir veya domaininizi yazabilirsiniz. Kapı Numarası veya Port sabit olarak 21’dir. Giriş yaptıktan sonra aşağıdaki gibi hosting dosyalarımız görünecek. Burada dosyaları public_html klasörü içerisine yükleyeceğiz. Bazı hostingler httpdir, homedir gibi isimler alabilir. Bilgisayarımızdan WordPress dosyalarını seçiyoruz ve sağ tıkla Yükle diyoruz.

wp dosyalari ftp yukleme filezilla
wp dosyalari ftp yukleme filezilla

3. WordPress Veritabanı Oluşturma

Dosyalarımızı yükledikten sonra cPanel üzerinden veritabanı açmamız gerekiyor. cPanel’de Veritabanı Oluşturma’yı daha önceden anlatmıştık. Kısaca yeniden anlatalım.

Önerilen İçerik: cPanel’de Veritabanı Oluşturma

cPanel’de Veritabanları bölümüne giriş yapıyoruz. Buradan MYSQL Veritabanı Sihirbazı linkine tıklıyoruz. İlk gelen ekranda veritabanımızın ismini giriyoruz.

wordpress veritabani olusturma
wordpress veritabani olusturma

İkinci adımda veritabanını yönetecek bir kullanıcı oluşturuyoruz. Kullanıcı isminin yanı sıra güçlü bir şifre giriyoruz. ( Büyük harf, küçük harf sayı içeren bir şifre güçlü bir şifredir. )

wordpress veritabani kullanicisi olusturma
wordpress veritabani kullanicisi olusturma

Devam ettiğimizde bu kullanıcıların hangi yetkilere sahip olup olmamasını soruyor. Bu kısımda TÜM AYRICALIKLAR diyerek tüm yetkileri seçip devam ediyoruz.

wordpress veritabani kullanici izinleri yetkileri
wordpress veritabani kullanici izinleri yetkileri

Veritabanı oluşturma işlemi tamamlandı. Aşağıdaki gibi bir ekran önünüze gelirse başarıyla veritabanınızı oluşturmuş demeksinizdir. Son adımdaki veritabanı adı, veritabanı kullanıcısı ve şifresini not alınız unutmayınız. Sonraki adımda bize lazım olacak.

wordpress database olusturma
wordpress database olusturma

FTP ile WordPress dosyalarını hostingmize yükledik, cPanel ile veritabanımızı oluşturduk. Çoğu gitti azı kaldı. Şimdi veritabanımızı WordPress’in wp-config-sample.php dosyasına ekleyeceğiz. Ve bu dosyanın ismini wp-config.php olarak değiştireceğiz

4. WP-Config-Sample.php Dosyasını Düzenleme

wp-config-sample.php sosyasını düzenleyeceğiz. Fakat bunu şimdi yaparsanız yüksek ihtimal dosyanızı Not Defteri ile açacaktır. Not Defteri ile kod dosyası düzenlemesinde başta UTF8-ANSI gibi dil kodlama hataları verdiği gibi kod yapısını da bozabilmektedir. Bu amaçla bilgisayarınıza NotePad++ programını ücretsiz olarak indiriniz. Ve wp-config-sample.php dosyasını NotePad++ ile açınız.

wp config sample php dosyasi duzenleme
wp config sample php dosyasi duzenleme

NotePad++ ile açtığımız config dosyasına Veritabanı Bilgilerimizi ilgili alanlara giriyoruz. Sırasıyla veritabanı ismi, veritabanı kullanıcı adı, veritabanı kullanıcı şifresini giriyoruz. Alt kısımda bulunan localhost genelde değiştirilmeden kalır. Fakat bazı hostinglerde burada sorun çıkmaktadır. Eğer kurulumda hata alırsanız localhost yazan yere hosting ip adresini yazınız.

wp config sample php dosyasi duzenleme 2
wp config sample php dosyasi duzenleme 2

Değişiklikleri yaptıktan sonra Dosya>Farklı Kaydet’ giriyoruz. Dosya ismini wp-config olarak değiştiriyoruz ve kaydet diyoruz.

wp config sample php dosyasinin ismini degistirme
wp config sample php dosyasinin ismini degistirme

Düzenleyip kaydettiğimiz wp-config.php dosyasını FileZilla FTP aracılığıyla public_html klasörünün içerisine atıyoruz. Artık kurulum için hazırız.

5. WordPress Kurulum Ekranı

Alan adınızı tarayıcıya yazarak sonuna /wp-admin yazınız. Örnek: www.siteadi.com/wp-admin adresine giriniz. WordPress kurulum ekranı aşağıdaki gibi açılacaktır. Burada site ismini, yönetim için kullanıcı adı ve şifresini gireceğiz. Ayrıca bir e-posta adresi yazacağız. WordPress’i Kur diyeceğiz.

wordpress kurulumu
wordpress kurulumu

Eğer herhangi bir hata almadıysanız WordPress başarıyla yüklendi. Bundan sonra yönetim paneline girebiliriz.

wordpress kurulumu 2
wordpress kurulumu 2

WordPress ile ilgili tema yükleme, eklenti kurulumu, wp-admin panel tanıtımı ve daha birçok ders ile eğitim setimiz devam edecek!

Sonraki Ders: Softaculous WordPress Kurulumu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu