WordPress'e Başlarken

Softaculous WordPress Kurulumu

Softaculous WP Kurulumu

WordPress, tüm Dünya’da en çok kullanılan web yazılımlarından biri olarak tarihe geçiyor. Tüm web sitelerinin %33’ü WordPress kullanmayı tercih ediyor. Geliştiriciler ise WordPress’in kurulumunu her geçen gün  daha da hızlandırmak ve kolaylaştırmak için çaba gösteriyor. Bunun son örneğini Softaculous‘ta görüyoruz. Softaculous WordPress Kurulumu son derece hızlı, kolay ve bilgi gerektirmeyen bir işlemdir.

Softaculous nedir?

Softaculous, cPanel, Plesk, Directadmin vb. hosting ve sunucu kontrol panellerinde çalışan web yazılımlarını otomatik olarak hızlı ve kolay kurulmasını sağlayan kontrol paneli eklentisidir.

Softaculous ne işe yarar?

İçerisinde 1000’den fazla web yazılımı ve komutunu bulunduran Softaculous ile birçok scripti web sitenize kolay ve hızlı kurabilirsiniz. Buna WordPress de dahil. En çok kullanılan WordPress’i Softaculous ile 1 dakikada hiçbir program kullanmadan kurabilirsiniz.

Softaculous WordPress Kurulumu

Softaculous WordPress Kurulumu resimli anlatımına geçiyoruz. Softaculous kolay ve hızlı WordPress kullanmamız sağlıyor. Fakat Softaculous WordPress Kurulumu‘nu genellikle biz tercih etmiyoruz. Softaculous ile kurulan Türkçe WordPress’lerde yarı Türkçe yarı İngilizce gibi dil sorunlarının olmasının yanısıra veritabanı tablolarında da farklılıklar olmaktadır. Belki İngilizce dilinde bu sorunlar olmayabilir ama Türkçe kurarken bazı gariplikler görüyoruz maalesef. Yine de Softaculous WordPress Kurulumu nu anlatalım.

Önceki Ders: En Sağlıklı WordPress Kurulumu

cPanel’e giriş yapıyoruz. Eğer hosting firmanız cPanel&WHM kontrol paneline Softaculous eklentisini kurduysa aşağıdaki gibi bir ekran görünecektir. Dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var! Hosting sağlayıcınız Softaculous kurmamış olabilir. Eğer böyleyse bu yöntemle kurulum yapamazsınız.

cPanel’e girdikten sonra Softaculous bölümünü buluyoruz ve WordPress’e tıklıyoruz.

softaculous wordpress kurulumu
softaculous wordpress kurulumu

Softaculous ekranı karşımıza gelecektir. Buradan WordPress ve ardından Şimdi kur diyoruz.

softaculous wp kurulumu
softaculous wp kurulumu

WordPress kurulum ekranı aşamasına geldik. Burada kurulum adresini seçiyoruz. Doğrudan ana siteye kuracaksanız yükleme dizini boş bırakınız. Ardından Site Başlığı ve Site Sloganını bize soruyor. Sitenize göre doldurabilirsiniz.

softaculous wordpress kurulumu resimli anlatim
softaculous wordpress kurulumu resimli anlatim

Sayfayı aşağı kaydırarak yönetici kullanıcı adı ve şifresini giriyoruz. Bir de yönetici mailini yazıyoruz. Site dili Türkçe değilse Turkish seçebilirsiniz. Onun haricinde başka değişiklik yapmanıza gerek yoktur.

softaculous wordpress kurulumu resimli anlatim 3
softaculous wordpress kurulumu resimli anlatim 3

Sayfanın en altına inerek Yükle butonuna basıyoruz.

softaculous wordpress kurulumu resimli anlatim 4
softaculous wordpress kurulumu resimli anlatim 4

Aşağıdaki ekranda görüldüğü gibi WordPress’in kurulduğuna dair bize bir yükleme çubuğu gösteriliyor. Bu demek oluyor ki WordPress şu anda kuruluyor. Lütfen burada bekleyin ve sayfayı kapatmayın.

softaculous wordpress kurulumu resimli anlatim 5
softaculous wordpress kurulumu resimli anlatim 5

Kurulum çubuğu %100 olduktan sonra kurulum bittiğine dair karşımıza bir ekran gelecek ve aynı zamanda web sitemizin linki ve yönetim panelinin adresi gösterilecek.

softaculous wordpress kurulumu resimli anlatim 6
softaculous wordpress kurulumu resimli anlatim 6

Softaculous WP Kurulum işlemi bu kadar! Bundan sonra sitemizin sonuna /wp-admin ekleyerek yönetim paneline ulaşabilir ve düzenlemeler yapabiliriz.

Sonraki Ders: WordPress Yönetim Paneli

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu