WordPress'e Başlarken

FTP Programları

Ücretsiz ve Ücretli FTP Progrmları

Dosya transferi amacıyla kullandığımız FTP programlarının ücretsiz ve ücretli çeşitleri bulunmaktadır. Sizlerle en çok kullanılan ücretsiz FTP Programları ve ücretli FTP Programlarını paylaşacağız.

Web sitemize veya hostingimize dosya yükleyip indirmek, yetki düzenlemeleri ve çeşitli ayarlamalar yapmak için FTP programı kullanmaktayız.

Önceki Ders: FTP nedir?

Öncelikle bu programlarımızı kullanabilmek için hostingimizin ftp bilgilerine ihtiyaç vardır.

Sunucu: ip adresi veya siteismi.com
Kullanıcı: cPanel kullanıcı adı veya ftp kullanıcı adı
Parola: cPanel şifresi veya ftp kullanıcı şifresi
Port: 21 (Genelde 21 olarak sabittir.)

Ücretsiz FTP Programları

Filezilla

filezilla ftp programi
filezilla ftp programi

En çok kullanılan, bizim de kullandığımız ücretsiz bir FTP programı olan Filezilla öne çıkıyor. Sorunsuz program yapısı, ücretli olarak satılan programlarda bile bulunmayan özellikler ile Filezilla hem ücretsiz hem de kullanımı çok kolay bir FTP programı. Dosya transferini durdurma, duraklatma, başlatma, bekletme, dosya izinlerini düzenleme, farklı aktarım modunu kullanma gibi özellikler bulunmaktadır. Windows, Linux ve Mac işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir. Türkçe desteği vardır. Programı tamamen Türkçe olarak kullanabilirsiniz.

CoreFTP

coreftp ftp programi
coreftp ftp programi

CoreFTP, ücretsiz bir FTP programıdır. Aynı zamanda pro, ücretli versiyonu da mevcuttur. CoreFTP’nin ücretsiz versiyonu birçok işleminizi halletmeye imkan tanıyacaktır.

Ücretli FTP Programları

CuteFTP

cuteftp ftp programi
cuteftp ftp programi

2020 senesinde 59.99 dolara satışa yapılan CuteFTP, biz çok güvenliyiz diyor. Güvenliğini öne çıkaran, hızlı ve kolay bir FTP programı olduğunu söyleyen CuteFTP’nin oldukça yüksek bir kullanıcısı var. Aynı zamanda oldukça fazla sitesi olan kullanıcılara senkron olarak çok hızlı ve güvenli dosya transferi yapabildiğini belirtiyor.

DirectFTP

directftp ftp programi
directftp ftp programi

2020 yılında 39 dolara satılan DirectFTP, FTP programı kullanıcılarına ücretsiz programlardan farklı olarak gelişmiş dosya düzenleme editörü sunuyor. FTP ile çok sık haşırneşir olan dosya düzenlemeleri yapan kullanıcılar için öne çıkmaktadır. Deneme sürümü, ücretsiz ve kısa süreliğini kullanılabilir durumdadır.

Sonraki Ders: FileZilla Nedir? FileZilla İndir, FileZilla Kullanımı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu