WordPress'e Başlarken

FileZilla Nedir? Ne İşe Yarar? FileZilla Kullanımı

FileZilla ile ilgili tüm detaylar

Sunucumuza, hostingimize, web sitemize dosya transfer edip indirebilmek için FTP programlarını kullanırız. Filezilla, en çok kullanılan ücretsiz bir FTP programıdır.

Önceki Ders: FTP Programları

FileZilla Nedir?

2001 yılında okullarında bir proje geliştirmek isteyen üç arkadaşlarının emekleri sonucu Filezilla doğmuştur. Filezilla FTP istemcisi, günümüzün gerekliliklerinden bir FTP programıdır. FileZilla’yı diğer programlardan ayıran en iyi özellikler ücretsiz olması, kolay kullanılması ve çok gelişmiş olması. Projeyi gerçekleştiren üç arkadaş ücretli ftp programlarının sayısının çok olduğu gerekçesiyle FileZilla’yı tamamen ücretsiz yayınlamışlar ve bugüne kadar geliştirmişlerdir. Dosya Alış-Verişi’nin kolay yoludur bu program. Birçok üniversitesi ve servis sağlayıcı tarafından önerilmiştir. Windows, Mac OS ve Linux  işletim sistemine sahip bilgisayarlarda program sorunsuz çalışmaktadır. SourceFourgenet sitesinde en çok indirilen programlar arasındadır.

FileZilla Ne İşe Yarar?

Dosya alış verişinin yapıldığından bahsediyoruz. Bu kısmı örneklerle daha detaylı açabiliriz. Boş bir sunucu satın aldık diyelim. Bu sunucuya aynı bilgisayarımızda olduğu gibi işletim sistemi kurmamız gerekir. Bilgisayarda DVD, USB gibi yollarla işletim sistemi dosyalarını bilgisayarımıza atabiliyoruz. Peki internet sitelerini barındıracağımız sunucumuzda işletim dosyalarını nasıl aktaracağız. İşte burada bir FTP ile bağlanmak gerekebilir. Bu konuda işletim sistemi dosyalarını FileZilla ile sunucumuza gönderip düzenlemeler yapabiliriz. Aynı şekilde bir web sitesi yapacağız. Diyelim ki sitemize WordPress kuracağız. WordPress’in dosyaları resmi sitesinden indirilebiliyor. Bilgisayarımıza indirdik. Bu dosyaları hostingimize yüklememiz gerekecek. Tam bu noktada ücretsiz bir FTP programı olan FileZilla’yı kullanacağız. Dosya transferinin haricinde dosya izinlerini vb gibi düzenlemeleri de bu programda yapabiliyoruz. FileZilla’da FTP, FTPS ve SFTP özellikleri bulunmaktadır.

FileZilla Kullanımı

Peki bu FileZilla nasıl kullanılır?

FileZilla İndir

FileZilla’yı bilgisayarımıza ücretsiz olarak indiriyoruz. Resmi web sitemiz üzerinden kendi bilgisayarımızdaki işletim sistemine göre seçip indirebiliriz. FileZilla indirme linki:

FileZilla Ücretsiz İndir

filezilla indir
filezilla indir

FileZilla Kurulumu

FileZilla programını yukarıdaki linkten indiriyoruz.

ucretsiz filezilla indir
ucretsiz filezilla indir

FileZilla setup dosyası aşağıdaki gibi inecektir.

filezilla setup dosyasi
filezilla setup dosyasi

Setup dosyasına iki kere tıklayarak çalıştırıyoruz. Burada normal bir program gibi kurulum yapıyoruz. Next, Next diyerek ilerleyebilirsiniz. Tek dikkat edilmesi gereken nokta sponsorlu olarak bir eklenti kurmak isteyip istemediğinizi soruyor. Şuan Mcafee’nin Web antivirüsünü kullanmak isteyip istemediğinizi soruyor burada Decline diyebilirsiniz.

filezilla kurulumu resimli anlatim
filezilla kurulumu resimli anlatim

FileZilla Nasıl Kullanılır?

FileZilla programını açıyoruz.

filezilla nasil kullanilir
filezilla nasil kullanilir

Program açıldıktan sonra yukarıda 4 adet alan var. Bunlar;

Sunucu: Ip adresi veya domaininiz
Kullanıcı Adı: cPanel kullanıcı adı veya ftp kullanıcı adı
Parola: cPanel şifresi veya ftp hesap şifresi
Kapı Numarası(Port):  21 (Sabit)

filezilla kullanimi
filezilla kullanimi

Eğer bilgileriniz doğruysa sorunsuz olarak giriş yapabilirsiniz. Giriş yapamazsanız FTP bilgilerinizi kontrol veya hosting sağlayıcınızdan ftp giriş bilgilerinizi talep edin.

Giriş yaptıktan sonra birçok klasör ekranınıza gelecek. Sizin işlem yapacağınız klasör public_html veya homedir klasörleridir. Bunun haricindekiler sistemsel klasörlerdir. Bunlara girmeyiniz, dosya değiştirip silmeyiniz. Sadece public_html klasörüne dosya ekleyip çıkaracağız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu