WordPress'e Başlarken

Domain Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alan adı seçilirken nelere dikkat edilmeli?

İnternet sitesi kurma aşamalarına geliyoruz. İnternet sitesi kurmak için gerekenlerden bir önceki yazımızda bahsetmiştik. İlk olarak domain yani alan adı almamız gerekiyor. Alan adı seçerken de dikkat etmemiz gereken noktalar var. Nasıl bir domain almalıyız ki maksimum performansı sergileyerek ziyaretçilerimize ve müşterilerimize kolayca ulaşalım?

Önceki Dersimiz: WordPress Ücretli Mi?

Domain Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Alan Adınız Unutulmasın

İnternette hergün milyonlar web sitesi kuruluyor. Bilinen kalıcı adlarının ne yazık ki başkaları satın alıyor ve çoğu hiç kullanmadan bekletiyor. Yine de siz alan adınızı unutulmayacak, karıştırılmayacak, akılda kalacak bir şekilde seçmelisiniz.

Siteniz İle İlgili Sektörü Araştırın

Eğer ticari bir işletmeniz ile ilgili bir web sitesi açmayı düşünüysanız web sitenizin ismi de marka adınız veya firma adınız olacaktır. Örnek vermek gerekirse Mavi, oldukça ünlü bir marka ve giyim sektöründe faaliyetini sürdürüyor. Mavi’nin web site adresi de mavi.com olarak hizmet veriyor. Tabiki Mavi kadar şanslı olmayabilirsiniz. Sizin isminizin alan adı başkaları tarafından alınmış olabilir. Örneğin Yılmaz Elektronik ülkemizde neredeyse 1000’lerce farklı kişi tarafından işletiliyor. Bu durumda yilmazelektronik.com olarak alan adı bulamayabilirsiniz. Bu nedenle alan adınızın başına şehrinizi eklemek zorunda kalabilirsiniz.

Blog sitesi mi açacaksınız? Blog sitesini doğrudan kendi isim ve soyisminizle açabilirsiniz. Örneğin mesuttaskin.com kişisel olarak çalışılan sektörde bilgi ve blog yayınlıyor. Bunun haricined yaratıcı isimlerde bulabilirsiniz. renkliblog.com , ahsapblog.com , geziblog.com vb gibi türetilebilir.

Haber, portal vb siteler mi açacaksınız? Yukarıda da belirtildiği gibi boşta alan adlarını akılda kalıcı olarak bulmalısınız.

Türkçe Karakter Sorunundan Kaçmaya Çalışın

Maalesef, Türkçemizde yer alan ş, ı, ç, ğ gibi harfler İngilizce’de bulunmuyor. İnternet ise evrensel bir alan. Bu nedenle alan adı isminizi seçerken Türkçe karakter bulunmayan kelimeleri seçmeye gayret edin. sariwp.com yerine renkliwp.com örnek olarak verilebilir. Tabii ki kurumsal bir firma veya marka iseniz isminizi değiştiremeyeceğinizden Türkçe karakterli olarak devam etmek zorundasınız.

Tire ve Sayılardan Uzak Durun

Eğer bir marka değilseniz kesinlikle -, sayı vb domainlerinizde kullanmayın. Ne yazık ki günümüzde oldukça kıtlığın yaşandığı domainlerin yüksek dolulukta olduğu zamanda çoğu kişi tire kullanmaya başladı. Fakat bu kullanıcıların sevdiği bir seçenek değil. Bu yüzden maviaraba.com dolu diye mavi-araba.com domainini almayın.

Alan Adının Geçmişi Var Mı?

Bulduğunuz domaini satın almadan önce mutlaka geçmişini kontrol etmelisiniz. Çünkü almak istediğiniz domain sizden önce kötü amaçlı kullanılmış olabilir. Başta Google Arama olmak üzere Facebook, Twitter gibi sosyal medya siteleri tarafından engellenmiş, banlanmış olabilir. Banlanan domainler Google’da aramalarda çıkmamakta, sosyal medyada ise paylaşılmamaktadır. webarchieve.org gibi sitelerden geçmişini incelemeyi, domain ban sorgulamayı unutmayınız

SEO Uyumlu Domain Satın Alın

Günümüzde oldukça fazla web sitesi olduğunu daha önce de belirtmiştim. Hayliyle rekabet de her geçen gün artıyor. SEO oldukça önem kazanıyor. SEO, Search Engine Optimization olarak ifade edilen Google vb arama motorlarında arama yapıldığında ilk sıralarda çıkmanızı sağlar. Bu sektöre çok para harcanmaktadır! Fakat siz daha alan adınızı seçerken akıllıca davranırsanız önde başlayabilirsiniz. Seo uyumlu domain ne demek diye sorabilirsiniz. Şöyle ifade edeyim: Eğer siz mavi renk kalem yapıp bunu internet sitenizden satacaksanız domaininizi de mavikalem.com olarak almanız size fark katar. Google’da mavi kalem aramasında yüksek sıralara daha kolay gelirsiniz.

.com Uzantısı Almaya Çalışın

2020’li yıllara geldiğimizde artık uzantıların sayısı da artıyor ama bazı uzantıların değeri hiç eksilmiyor. Geçtiğimiz yıldan itibaren .shop .market .site gibi uzantılar da piyasaya sürüldü. Ancak tekrar tekrar söylüyoruz: Başlıca uzantılardan vazgeçmeyin. Başlıca uzantılar .com ; .net ; .org ; .com.tr olarak sıralayabiliriz. Biz her yeni site de .com uzantılı alan adı almaya gayret gösteriyoruz.

Sonraki Ders: En Ucuz Domain Nereden Alınır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu