WordPress'e Başlarken

cPanel Nedir?

cPanel Ne İşe Yarar?

Alan adımızı(domain) ve hostingimizi aldık. Şimdi hosting kontrol paneli olan cPanel’i inceleyelim. cPanel nedir, cPanel ne işe yarar, cPanel nasıl kullanılır hepsini öğreneceksiniz. cPanel, hostingimizi yöneteceğimiz bir kontrol panelidir. Dünya’da en çok kullanılan ve sevilen kontrol paneli olmasıyla öne çıkmaktadır. 1997’den beri geliştirilmektedir.

Önceki Ders: WordPress Hosting Fiyatları

Önceki derslerimizde hosting seçiminde Linux tabanlı ve cPanel kontrol paneline sahip bir hosting almanızı belirtmiştik. Linux ve cPanel haricinde Windows işletim sistemine sahip hostingler ile Plesk kontrol paneline sahip hostingler bulunmaktadır. Ancak bunların WordPress ile çok iyi uyumlu olduğunu düşünmüyoruz. Kullanıcılar bugün olmasa bile sonrasında Windows ve Plesk’te sorun yaşayabiliyorlar.

cPanel Nedir?

cpanel ne ise yarar
cpanel ne ise yarar

cPanel, hosting yönetiminde kullanılan bir kontrol panelidir. E-Posta oluşturulması, yönetimi; dosya yöneticisi; DNS uygulaması; SSL sertifika alanı; MYSQL veritabanlarının oluşturulup düzenlemelerinin yapılabileceği gibi birçok anlamda girip kullanmamız gereken bir paneldir.

İlerleyen Derslerimizde cPanel’e nasıl giriş yapıldığını, veritabanı, e-posta oluşturma vb tüm işlemlerin nasıl yapılacağını detaylı anlatacağız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu