WordPress'e Başlarken

cPanel Giriş

cPanel'e Nasıl Girilir?

Hostingimizde değişiklikler yapmak, e-posta hesabı oluşturmak, DNS değiştirmek, veritabanlarına ulaşmak vb işlemler için cPanel’e giriş yapmamız gerekir. Hostingimizde cPanel Giriş adresini, linkini kullanarak hosting kontrol paneli cPanele giriş yapalım.

Önceki Ders : cPanel nedir?

cPanel giriş adresi, cPanel giriş portu; hosting sağlayıcısı tarafından özellikle değiştirilmediği taktirde tüm hostinglerde aynıdır. Hosting kontrol paneline bağlanmak için en az 5 tane metot bulunmaktadır. Sizin için uygun olanı seçip giriş yapabilme olanağınız bulunmaktadır.

cPanel Giriş:

1.Yöntem(IP Adresiyle Güvenli Giriş)

Eğer hostinginizin ip adresini biliyorsanız ve İp adresi eğer SSL sertifikasına sahipse hosting ip adresinizin sonuna :2083 ekleyerek cPanel hesabınıza bağlanabilirsiniz.
Örnek: https://ipadresiniz:2083 ; https://190.154.0.1:2083

2.Yöntem (IP Adresiyle Güvenli Olmayan Giriş)

Hostinginizin eğer ip adresini biliyorsanız ve İp adresi SSL sertifikasına sahip değilse hosting ip adresinizin sonuna :2082 ekleyerek cPanel hesabınıza bağlanabilirsiniz.
Örnek: http://ipadresiniz:2082 http://190.154.0.1:2082

3.Yöntem (Domain İle Güvenli Giriş)

Domaininizde SSL sertifikası mevcut ise alan adınızın sonuna :2083 ekleyerek cPanel hesabınıza girebilirsiniz. Dikkat Cloudflare kullananlar bu yöntem ile cPanele giriş sağlayamayabilir.
Örnek: https://siteismi.com:2083 ; https://www.google.com:2083

4.Yöntem (Domain İle Güvenli Olmayan Giriş)

Domaininizde SSL sertifikası yok ise alan adınızın sonuna :2082 ekleyerek cPanel hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır Cloudflare kullananlar bu yöntem ile cPanele giriş yapamayabilir.
Örnek: http://siteismi.com:2082 ; http://www.google.com:2082

5.Yöntem (Hosting Sağlayıcı Panelinden Giriş)

Hosting sağlayıcınızın müşteri panelini kullanarak cPanel’e Bağlan linkiyle kontrol panelinize ulaşabilirsiniz. Bunun için hosting sağlayıcınız ne ise Turhost, Natro, İsimtescil vb sitesine girerek müşteri hesabınıza girin. Ardından Hostinginizin bulunduğu alana gidin. Açılan sayfada mutlaka cPanel’e bağlanmanızı sağlayacak bir link bulunur.

Bu yöntemlerle cPanel giriş ekranına ulaştıktan sonra hosting kullanıcı adı ve şifrenizi girerek kontrol panelinize ulaşabilirsiniz.

Sonraki Ders: cPanel Veritabanı Oluşturma

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu